Etusivu  | Lentopallo  | Yleisurheilu  | Kunto- ja veteraanijaosto  | Nuorisojaosto  | Yhteystiedot  | Yhteistyössä
   

Toimitsijakalenteri 2016

(Päivitetty 4.4.2016 Gitte)

 

Su 28.2.2016 klo 11.00 Varsyn pm-sisulisähalliottelu, Kupittaan urheiluhallli

 (toimitsijat paikalle 45 min. ennen lajin alkua, lajijohtaja ja sihteeri tuntia ennen) 

Pituushyppypaikka 1

1. Lajijohtaja: Timo Pohjalainen

2. Sihteeri: Maarit Vähärautio

3. Tiia Lipponen

4. Tiina Rantanen

5. Mika Kirjavainen

6. Janne Salmi 

Pituushyppypaikka 2

1. Ina Vahalahti

2. Riku Santti

3. Vesa Voutilainen

4. Virpi Järvinen 

5. Heidi Wertti

6. Olli Eloranta 

 

To 7.4.2016 Maastocupin Kaarina Cross osakilpailu, Kaarinan uimahalli

 (toimitsijat paikalle klo 17 ja ilmoittautumiseen 16.30)

1. Lähettäjä +lähtöpaikan järjestelyt (myös kuulutus ja palkintojenjako)
    Lähettäjä: Kari Wilen
    Lähtöpaikan järjestelyt: Mika Salonen
    Palkintojen jako: Timo Pohjalainen    

2. Ajanotto +maalituomari I: Timo Pohjalainen  

3. Ilmoittautuminen+ kilpailunumeroiden luovutus: Tiina Rantanen 

4. jälki-ilmoittautuminen: Pirjo Inki

5. reittimiehitys: Olli Eloranta

6. reittimiehitys: Teppo Korpialho

7. reittimiehitys: Taru Koivisto 

8. reittimiehitys: Karri Sunila 

9. kierroslaskenta I: Saija vahe 

10. Ajanotto + maalituomari II: Tomi Lähteenmäki 

11. kierroslaskenta II: Jenni Sjöblom

12. lähetti (tulospalvelu-maalialue): Mika Kirjavainen

13. tulospalveluvastaava: Ville Henriksson 

14. tulospalvelu 

15. Maalituomari + ajanotto III

16. kilpailunumeroiden kerääminen maalintulleilta: Irina Kurkela

17. Maalialueen kirjuri II: Johanna Sankari-Tuominen

18. Tulospalvelu ja ilmoittautuminen: Maarit Vähärautio 

19. P- alueen liikenteenohjaaja klo 18 asti: Vroni König-Salmi 

20. buffetti: Tiia Lipponen

21. buffetti: Anna Salminen

22. buffetti

23. muut järjestelyt 

Uran omien urhelijoiden opastus 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Toimitsijakalenteri 2015

 

(Päivitetty 9.9.2015 Mika)

Toimitsijatehtäviä on monia aina kentältä toimistoon, ruokahuoltoon, buffettiin, liikenteenohjaukseen jne. Joskus tehtäviin pystyy vaikuttamaan, toisinaan taas ei juurikaan.

Alla kisat joihin meidän on velvollisuus hoitaa toimitsijoita Kun ilmoittaudut kisaan toimitsijaksi osoitteella yleisurheilu(at)kaarinanura.fi, niin oletetaan että tulet paikalle ilman erillistä kutsua ja, jos jostain syystä kuitenkin tulee esteitä, niin on sinun omalla vastuulla hankkia itsellesi sijainen. Muistathan tulla ajoissa eli vähintään n. 40 min ennen kisojen alkua.

Tuomarikoulutusta järjestetään säännöllisin välein. Seuraa tiedottamista. Kaarinan Ura maksaa kurssimaksut. HUOM! SEURAAVA I-TASON KURSSI keväällä 2015

La-su 7.- 8.2.2015 VARSY:n nuorten(17-19v.) hallimestaruus kilpailut Kupittaan urheiluhallissa. Tehtävänä on hoitaa kokonaan juoksujen maalituomarointi(käsiajanotto, aitojen siirrot, kaarrevalvonta, kierroslaskenta). Lajijohtaja kouluttaa tarvittaessa paikan päällä. Toimitsijat paikalla la viimeistään klo 11.30(su klo 10.30) Kesto n. 4 tuntia. Mukaan kynä ja paperia. Kellot löytyy paikanpäältä.

La 7.2.2015 klo 

Maalituomarit URA

1. Mika Salonen (Lajijohtaja)

2. Maarit Vähärautio

3. Mika Kirjavainen

4. Tiina Rantanen (+ Markus)

5. Leena Hiltunen

6. Karri Sunila

 

Su 8.2.2015 klo 

1. Lajijohtaja Timo Pohjalainen

2. Ulla Myllymaa

3. Katja Martineero

4. Janne Salmi

5. Niina Ruuska

6. Tia Lipponen(+Minttu)

 

EI pääse toimitsijaksi: xx  

 


To 26.3.2015 klo 18 Maastocupin Kaarina Cross osakilpailu Kaarinan Uimahallilla(toimitsijat paikalle klo 17 , ilmoittautumisen vastaanotto klo 16.30 ) Jälki- Ilmoittautuminen päättyy klo 17.30. 

1. Lähettäjä +lähtöpaikan järjestelyt Kari Wilen ja Mika Salonen(myös kuulutus ja palkintojenjako)

2. Ajanotto +maalituomari I Timo Pohjalainen

3. Ilmoittautuminen+ kilpailunumeroiden luovutus Irina Kurkela

4. Sami Honkanen/reittimiehitys

5. Jussi Ehrlund / reittimiehitys

6. jälki-ilmoittautuminen Tiina Pohjalainen (klo 16.30-)

7. reittimiehitys Teppo Korpialho

8. reittimiehitys Johan Löfgren

9. kierroslaskenta I  Minna Paaso

10. Ajanotto + maalituomari II Tomi Lähteenmäki

11. kierroslaskenta Vesa Mäkinen II

12. lähetti Tiia Lipponen (tulospalvelu-maalialue)

13. tulospalvelu Jani Stålhberg

14  tulospalveluvastaava Ville Henriksson

15. Maalituomari + ajanotto III Ollipekka Valli

16. kilpailunumeroiden kerääminen maalintulleilta Päivi Nurmi

17. Maalialueen kirjuri II

18. Tulospalvelu ja ilmoittautuminen Tiina Rantanen

19. P- alueen liikenteenohjaaja Vrori König-Salmi klo 18 asti

20. muut järjestelyt Janne Salmi

Uran omien urhelijoiden opastus Laura Ervasti, Anna?

 

To 7.5.2015  TUL- pm-maastojuoksut klo 18 Kaarinan keskusurheilukentällä URA ja PiKe

1. URA/  Matti Pippola tulospalvelu

2. URA / Timo Pohjalainen ajanotto

3. URA/ Sami Honkanen ajanotto

4. Jussi Ehrlund URA/reittimiehitys ja Teppo Korpialho URA/reittimiehitys

5. Karri Sunila URA/reittimiehitys ja Kimmo Laine URA/reittimiehitys

6. maalituomari/PiikkKe

7. Lähettäjät PiikkKe/ ja Anna Poulsen-Harilahti /URA

8. PiikkKe/kuulutus

9. PiikkKe/tulospalvelu

10. Anne-Mari Pieniniemi URA / Ilmoittautuminen

 

 

 

La 23.5.2015 Nuorisokansallliset kilpailut Kaarinan keskusurheilukenttä klo 11.00 alkaen (paikalle klo 10.30, toimisto ja lajijohtajat klo 10.00, kestää noin klo 15.00 asti) URAlta toimitsijoita kentälle noin 25 henkilöä, samoin PiKe:ltä. 

1. Kuulutus A: /PiKe

3. Kilpailun johtaja: /Pyrkivä

4. Tekninen asiantuntija: 

5. Sihteeristö /Ilmoittautumiset:Tiina Rantanen /URA

6. Sihteeristö /Ilmoittautumiset:Katja Arro /URA

7. Sihteeristö /Tulospalveluvastaava:Ville Henriksson/URA

8. Sihteeristö /Tulospalvelu: Pike x 2

9. Lähettäjä 1:

10. Lähettäjän apulainen :

11. Tuulimittari/juoksut:  /PiKe

12. Ajanotto Sähköinen: /PiKe

13. Ajanotto Sähköinen: 

14. Juoksujen lajijohtaja: /PiKe

15. Juoksujen sihteeri: xPIKE

16. Ajanotto varmistus 1: x/ PIKE

17. Ajanotto varmistus 2: x/ PIKE

18. Ajanotto varmistus 3: x/ PIKE

19. Ajanotto varmistus 4: x/PIKE

20. Ajanotto varmistus 5: xPIKE

21. Ajanotto varmistus 6: xPIKE

22. Kaarrevalvoja 1: xPIKE

23. Kaarrevalvoja 2: xPIKE   

korkeus- Pituus 2.(P/T 9 PITUUS,pituuden jälkeen pääsee pari toimitsijaa lähtemään)

24. Korkeus-pituus lajijohtaja: Petri Pihlavisto/URA

25. Korkeus-pituus sihteeri:  Ina Vahalahti /URA

26. Korkeus-pituus Riku Santti / URA

27. Korkeus-pituus: /URA  

28. (korkeus)- pituus Taru Koivisro/URA (pääsee lähtemään pituuden jälkeen)

29. korkeus-pituus/URA

pituus

30. Pituus lajijohtaja: Lauri Lindberg/URA

31. Pituus sihteeri: Tiia Lipponen /URA

32. Pituus: Karri Sunila / URA

33. Pituus:  /PiKe

34. Pituus: Janne Koivu / URA tuulimittari

35. Pituus:PIKEx

36. Pituus:PIKEx  

Keihäs- Kuula

37. Keihäs- kuula / lajijohtaja: Mika Salonen/URA

38. Keihäs- kuula / sihteeri: /URA

39. Keihäs- kuula: Irina Kurkela /URA

40. Keihäs-kuula: Gitte Koivu /URA

41. Keihäs- kuula: Vesa Mäkinen / URA 

42. Keihäs- kuula: Mikko Laitinen / URA

43. Keihäs- kuula:  / URA

44. Välineiden(keihäs) palautus:Päivi Nurmi /URA

45. Välineiden(keihäs) palautus:/ URA

 Kiekko

46. / lajijohtaja: x/PiKe

47. / sihteeri: xPIKE

48. x/PIKE

49. x/PIKE

50. x/PIKE

51. x/PIKE

52. xPIKE

53. Kuula: xPIKE 

54. buffettivastaava Katja Muraja- Marttia /URA

55. buffetti: Anna Salminen /URA

56. makkaranpaistaja: Marianne Lindberg /URA 

 

 

Pysäköinti/liikenteenohjaaja

60. Pysäköinti/liikenteenohjaus/vastaava: xSimo Martin

61. Pysäköinti/liikenteenohjausi: xURA veteraanit

62. Pysäköinti/liikenteenohjaus: xURA Veteraanit

63. Pysäköinti/liikenteenohjaus: xURA Veteraanit

64. Ensiapu: Sari Lähteenmäki/URA

65. Palkintojenjakaja: 

Urheilijoita ohjaa: xx

EI pääse tulemaan: xx, xx  

 

 

Ti 2.6.2015 Vattenfall Seuracup I, Kaarinan keskuskenttä, klo 17.30

Toimitsijat paikalle 17.00 mennessä. Toimisto ja ilmoittautuminen jo klo 16.30.

1. Kuulutus: Pirjo Ailanto/PiKe

2. Kilpailun johtaja: Risto Rantanen/Pyrkivä

3. välinetarkastus+järjestelyt: Mika Salonen/URA

4. Sihteeristö /Ilmoittautumiset: Miia Tuominen /URA

5. Sihteeristö /Ilmoittautumiset: Minna Paaso /URA

6. Sihteeristö /Tulospalvelu: Matti Pippola/URA 

7. Sihteeristö /Tulospalvelu: Anna Poulsen-Harilahti/URA + PiKe

8. Lähettäjän apulainen: Kari Wilen/URA 

9. Lähettäjä 2: /Mahti

11. Ajanotto Sähköinen: Antti Suonpää/PiKe

12. Tuulimittari/juoksut: Vesa Mäkinen /URA

13. Palkintojenjakaja: Mika Salonen/URA

14. Pistelasku/toimisto: Mikko Suonpää/PiKe

15. Ina Vahalahti seiväshyppy/URA 

16.  

17: Janne Suominen seiväshyppy/URA 

18. Liikenteenohjaus:URA veteraanit 2-3 x

19. Käsiajanotto:/Sami Honkanen URA

20. Vaihdonvalvojat/Jussi Ehrlund URA  

21  Käsiajanotto: Vesa Voutilainen URA ja Irina Kurkela URA

 

Ke 1.7.2015 klo 17.30 poikien 9-15v. pm- ottelut

n.20 toimitsijaa(tulospalvelu, lähettäjä, 2-3 lajiryhmää lajijohtajineen)


kilpailujen johtaja Kari Suominen/RaisKu

kilpailujen ylituomari Hermann Kössi/PaimU

palkintojen jakaja:

Tulospalveluvastaava: Matti Pippola + tulospalvelux 2

varmistus:

kuulutus: Pike

sähköinen ajanotto:Pike

Lähettäjä:Pike

Lähettäjän apulainen

1. Toimitsijaryhmä I (kuula I ja keihäs)lajijohtaja Mika Salonen/URA ja sihteeri Elisa Salonen

2. Sami Honkanen /URA

3. Miia Tuominen /URA

4. Teemu Fagerström /URA

5. Ulla Myllymaa /URA

6. Päivi Koskinen / URA

7. Toimitsijarymä II(Pituus I) lajijohtaja Timo Pohjalainen/URA

8. Anne Laitinen /URA

9. Mikko Laitinen/URA

10 Päivi Nurmi/URA

11Johan Löfgren/URA

12.Jouko Jokinen/URA

tuulimittari/juoksut: Ari Lehtonen /URA

 

Toimitsijaryhmä III PIKE Mikko Suonpää(juoksut, aitojen siirrot ja seiväs)

Toimitsijaryhmä IV PIKE(kuula II)

Toimitsijaryhmä V (pituus II, muut seurat)

Toimitsijaryhmä VI (korkeus) lajijohtaja Lauri Lindberg URA ja Pike

1. sihteeri

2.

3.

 

 


Ma 3.8.2015 Vattenfall seuracup II Paimion urheilukenttä klo 17.30. Toimitsijat kuulapaikalle viim. klo 17.15.  Tehtävänä kuulakisan hoitaminen.

 

1. Lajijohtaja Kari Antikainen/URA

2. sihteeri Maarit Vähärautio/URA

3. Teppo Korpialho /URA

4. Kimmo Laine /URA

5. Teemu Fagerström /URA

6. Ina Vahalahti/URA

Vaihdonvalvojat 

1. Taru Koivisto/URA

2. Riku Santti /URA

Kävelytuomari: 

EI pääse tulemaan: Mika Salonen(töissä) 

 

Ti 4.8.2015  klo 17.30 Heittopörssi/Juoksukoulu aluekilpailu, Kaarinan keskuskenttä , URAlta noin n. 20 toimitsijaa, samoin PiikkKe:ltä. Paikalle kentälle klo 17.00!!

A: Kilpailujen johtaja: Risto Rantanen/ Pyrkivä

B: Kuuluttaja: Pirjo Ailanto/PiKe

C: Välinetarkastus:  Viile Erkkola/TUWE

Tulospalveluvastaava Ville Henriksson + 2 tulospalveluun(PiKe)

Keihäs 1.

1. keihäs 1 lajijohtaja Mika Salonen/ URA

2. Keihäs 1, sihteeri Maarit Vähärautio/ URA

3. keihäs 1: Jonna Henriksson / URA 

4. keihäs 1: O-P Valli /URA

5. keihäs 1: Teemu Fagerström /URA

6. keihäs 1: Mika Kirjavainen /URA

7. keihäs 1, palauttajat: Teppo Korpialho/ URA ja Tiina Rantanen  /URA

8. keihäs 2, lajijohtaja (keihäs)Mikko Suonpää/Pike ja  (korkeus)/URA

9. keihäs/korkeus 2 : sihteeri Ulla Myllymaa /URA

10. keihäs/korkeus: Vesa Voutilainen URA

11. keihäsKorkeus 2: Kimmo Laine URA

12. keihäs 2: Päivi Koskinen tai Pasi Kaukonen URA

13. keihäs 2:  Taru Koivisto/ URA

14. keihäs 2, palauttajat: Johan Löfgren / URA ja /URA

15. Kiekko Lajijohtaja/Pike

16. Kiekko , sihteeri/Pike

17  Kiekko: /Pike

18. Kiekko/Pike

19. Kiekko /Pike

20. Kiekko /PiKe + palauttajat

 pituus ja kuula

 21. lajijohtaja Timo Pohjalainen  /URA

22. pituus/sihteeri Minna Paaso/URA

23. pituus: Jouko Jokinen/URA

24. pituus: /PIKE

25 pituus : /PIKE

26. pituus:  /PIKE

27. pituus, tuulimittari: Ari Lehtonen /URA  

28.  

30. 

31. tulospalveluvastaava   Ville Henriksson/URA

32. toimisto ja tulospalvelu: /PiKe  

33 .sähköinen ajanotto Antti Suonpää/PiKe,

34 .palkintojenjako 

35. Juoksujen lajijohtaja Mikko Suonpää

36. käsiajanotto: xPiKe

37. käsiajanotto: xPiKe

38. käsiajanotto: xPiKe

39. käsiajanotto: xPiKe

40. käsiajanotto: xPiKe

41. käsiajanotto: xPiKe  

42. Toimisto/ilmoittautumisen vastaanotto:  Tiina Pohjalainen/URA

43. Toimisto/ilmoittautumisen vastaanotto: Tiia Lipponen /URA   

44. Tuulimittari/juoksut: /PiKe 

45. Lähettäjä /

46. Lähettäjän apulainen/PiKe

47. Liikenteen ohjaus: xSimo Martin/URA

48: Liikenteen ohjaus: xURA veteraanit

49: Liikenteen ohjaus: xURA veteraanit

50. Buffettivastaava Katja Muraja-Marttia

51. Buffetti:

52. makkaranpaistaja/Ensiapu:Ann-Mari Pieniniemi

 

EI pääse toimitsijaksi: x  

 

La -Su 8.-9.8.2015 pm-kilpailut P/T 9-15v. Turku, Paavo Nurmi Stadion alkaen klo 9. Kokoontuminen maalialueen lähellä kello klo 09.15. Paikan päällä ilmoittautuminen Risto Rantaselle, jolla kellot. Jos kisoissa mukana oma lapsi/nuori, pyritään järjestämään aikaa seurata lajia(isälle/äidille). Tehtävänä käsiajanotto yhdessä TuTon, Pyrkivän ja Maarian Mahdin kanssa (myös tuulimittari, aitojen siirrot ja kaarrevalvonta). Sään mukainen pukeutuminen, tarjolla on välipalaa, mutta omat eväät suotavia.

Sisulisähuipentuma. Ilmoittautuminen yleisurheilu(at)kaarinanura.fi 1.8.2015 mennessä. Urheilijoiden tukena: La xx, Su Timo?. (Edellyttäen että saadaan kasaan tarvittava määrä toimitsijoita 8-12 kpl)

Kaikki lajit ja aikataulut löydät täältä.

La

1.  Karri Sunila /URA klo 9-13.30

2.  O-P Valli/URA klo 9-13.30

3. /URA klo 9-13.30

4. Mika Salonen /URA  klo 13.00- n.17.00

5.  Vesa Voutilainen/URA  klo 13.00- n.17.00

6.  /URA  klo 13.00- n.17.00

Su

1. Mika Kirjavainen/ URA klo 9.30-13.30

2.Niina Ruuska/URA URA klo 9.30-13.30

3. /URA klo 9.30 -13.30

4. Timo Pohjalainen?/URA klo 13.00- n.17.00

5. /URA   klo 13.00- n.17.00

6.  /URA  klo 13.00- n.17.00

EI pääse: Mika Salonen(su töissä)

 

 

 

Su 30.8.2015 TUL:N nuorten mestaruuskilpailut Salossa. Tarvitaan vanhempia kuljettamaan ja toimitsijatehtäviin

Kaikki lajit ja aikataulut löydät täältä.

1 lajijohtaja/URA

2. Anne-Mari Pieniniemi / URA

3. Niina Ruuska / URA

4. x

5. x

6. x

Urheilijoita ohjaa: x

EI pääse tulemaan: 

 

La 5.9.2015 Kaarinan Mestari 10v kisat Kaarinan keskuskentällä klo 11.00-16.00 ILMOITTAUTUKAA! Kaarinan Uran osalta noin 25-30 henkilöä toimitsijaksi, liikenteen ohjaukseen P- alueelle, tulospalvelu jne. Nopeimmat ilmoittautujat voivat valita tehtäviään.

Hallinto

1. Kuulutus A: Pirjo Ailanto

2. Kuulutus B: x 3. Kilpailun johtaja: Juha Siintola ja tulospalvelu

4. Tekninen asiantuntija: Mika Salonen

5. Sihteeristö /Ilmoittautumiset: Tiina Rantanen /URA

6. Sihteeristö /Ilmoittautumiset: Anne Laitinen /URA

7. Ilmoittautuminen: Maarit Vähärautio /URA

8. lmoittautuminen: Jonna Henriksson /URA

Juoksut 

9. Lähettäjä 1: Kari Wilen/URA

10. Lähettäjä 2: xPike   Ajanotto/ Juoksut/Pikamatkat/800m/1500M klo 12- 16

12. Ajanotto Sähköinen: / Pike

13. Ajanotto Sähköinen: / PiKe

14. Juoksujen lajijohtaja: /PiKe

15. Juoksujen sihteeri: xPiKe

16. Ajanotto varmistus 1: xPiKe

17. Ajanotto varmistus 2: xPiKe

18. Ajanotto varmistus 3: xPiKe

19. Ajanotto varmistus 4: xPiKe

20. Ajanotto varmistus 5: xPiKe

21. Ajanotto varmistus 6: xPiKe

22. Tuulimittari/PIKEx

23. x  

Korkeus klo 12 -16

24. Korkeus lajijohtaja: Petri?/URA

25. Korkeus sihteeri: Minna Paaso/URA

26. Korkeus: Vesa Voutilainen / URA

27. Korkeus:  Niina Ruuska /URA  

Pituus lajijohtaja: Timo?/URA

30. Pituus sihteeri Tiia Lipponen /URA

31. Pituus/tuulimittari: Ari Lehtonen /URA

32. Pituus: Karri Sunila/URA

33. Pituus: Miia Tuominen /URA

34. Pituus: Irina Kurkela /URA    

Keihäs klo 12- 16

44. Keihäs lajijohtaja: Mika Salonen/URA

45  Keihäs sihteeri: Ina Vahalahti/URA

46. Keihäs: Gitte Koivu/URA

47. Keihäs: Leena Hiltunen/URA

48. keihäs: Vesa Mäkinen/URA

49. Keihäs: Päivi Koskinen tai Pasi Kaukonen /URA

50: Palauttajat:  Mikko Laitinen/URA ja  / URA  

Kuula klo 12-16

51.lajijohtaja:PiKe

52.sihteeri: PiKe

53.PiKe

54.PiKe

55.PiKe

Muuta

54. x  

Pysäköinti/liikenteenohjaus/järjestyksenvalvonta

55. Pysäköinti/liikenteenohjaus/vastaava: Simo Martin ja kumppanit

56. Pysäköinti/liikenteenohjausi: x  

Urheilijoita ohjaa:

EI pääse tulemaan: 

 

Su 13.9 Merkkimitalicup- finaali Raison kentällä klo 12-16 URAlla P/T 9 kuulantyöntö hoidettavana(kts. aikataulu)

1. Lajijohtaja Petri Pihlavisto/URA

2. Sihteeri Tia Lipponen/URA

3. Jenni Sjoblom /URA

4. Vesa Voutilainen/URA

5. Mika Kirjavainen/URA 

6.





 
Kaarinan Ura ry, Viipurintie 8, 20780 Kaarina
Kummeli Group Oy